::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::

نام کاربري : پسورد : يا عضويت | رمز عبور را فراموش کردم


تعداد بازدید : 1527
نویسنده پیام
th66
آفلاینارسال‌ها: 84
عضویت: 16 /12 /1392
تشکر کرده: 71
تشکر شده: 91
معرفی روستا در ویکی پدیا
لطفا در این تاپیک توضیحات کامل روستا اعم از نواحی مختلف و فصل های مختلف نسن به اضافه عکس و دیگر مراسمات سالانه را بنویسید که در ویکی پدیا درج شود.

ویکی پدیا : نسن
متشکرم
دلم به ” مستحبی ” خوش است که جوابش ” واجب ” است
السلام علیک یا بقیه الله فی ارضه...
چهارشنبه 13 فروردین 1393 - 23:56
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش
4 کاربر از th66 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند : ams , 3a1m3 , antimasan , admin ,
th66
آفلاین
ارسال‌ها: 84
عضویت: 16 /12 /1392
تشکر کرده: 71
تشکر شده: 91
صفحه ی نسن
RE : 1
بنده با کمک منابع مذکور * در ویکی پدیا صفحه ای بوجود آورده ام البته این منابع بدلیل یاری نکردن شما و اطلاعات کم من ناقص مانده از شما و سایت نسن درخواست میکنم مطالبی برای تکمیل این صفحه در ادامه ی این بحث بنویسید و هر دفعه با کامل شدن بهتر اطلاعات نسن در همین بحث خبر دار می شوید
----------------------------------------------
*=>سایت هایی هم منابع هستند که هنوز تکمیل نگشته و انشاالله اقدام می شود ( البته همه این اطلاعات را من کامل نکرده ام و برای همین ممکن است اشتباهاتی یا منابعی باشد که ذکر نشده باشد)
باتشکر t.h66
دلم به ” مستحبی ” خوش است که جوابش ” واجب ” است
السلام علیک یا بقیه الله فی ارضه...
چهارشنبه 24 دی 1393 - 22:33
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش
1 کاربر از th66 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند : admin ,
admin
آفلاینارسال‌ها: 108
عضویت: 22 /11 /1391
تشکر کرده: 52
تشکر شده: 88
معرفی روستا در ویکی پدیا
RE : 2
با سلام خدمت کاربر محترم th66
من یک سری اطلاعات در این زمینه حمع آوری کردم که اگه دیدید مناسب هست ازش در ویکی پدیا استفاده کنید.

نسن
نسن نور روستايي از توابع اوز رود، بخش بلده، شهرستان نور، استان مازندران است. اين روستا در جنوب مازندران ، جنوب غربي شهرستان نور و شمال استان تهران واقع شده است و خط مرزي دو استان را مي سازد به طوري كه قسمتي از كوههاي آن در استان اخير واقع است كه از شمال به كوههاي كجور ،ازغرب وشرق به كوههاي نور واز جنوب به كوههاي استان تهران متصل است.
اين منطقه به علّت سرد سير بودن از قديم « نسم » خوانده مي شد، به زبان محلي به جايي كه سرد و سایه بوده و به خوبي در معرض آفتاب قرار نداشته باشد ، "نسم" گويند، كه به مرور زمان به نسن تغيير يافته است. در كتاب تاريخ مازندران نوشته رابينو انگليسي به اشتباه « نس » ناميده شده است.

زمينه‌هاي فعاليت اقتصادي
وجود فضاي بسيار مناسب كه به صورت طبيعي در اختيار مردم اين منطقه قرار يافته زمينه خوبي را براي فعاليتهاي مختلف اقتصادي ايجاد نموده است ولي به علت عدم حمايت دولت و وجود شيوه هاي سنتي در كار به غير از تعدادي اغلب قيد فعاليت در اين منطقه را زده و مهاجرت نموده انددر صورتي كه استفاده از روشهاي علمي مناسب مطمينا حاصل خوبي و مناسبي را از اين فعاليتها به بار خواهد آورد .
الفكشاورزي
خاك حاصلخيز منطقه كه آميخته اي از سيليس ، آهك ، رس بعلاوه گياه خاك مي باشد بسيار مناسب فعاليتهاي كشاورزي است به طوري كه گياهاني مانند جو ، گندم ، سير ، سيب زميني ، پياز ، عدس ، ترب ، نخود ، خيار و....همچنين ميوه هايي چون سيب ، گيلاس ، آلبالو ، گلابي و...به خوبي حاصل مي شود .
وجود آب فراوان ، موقعيت حاصله را دو چندان مي كند در همين راستا باغداري و پرورش گياهان ميوه دار درختي هم مفيد مي باشد. البته درختاني چون تبريزي كه در صنايع استفاده مي شود به خوبي در منطقه نسن رشد مي كند ولي متاسفانه به هيچ يك از آنها اهميت داده نمي شود.
میزان اندازه گیری گندم و جو وچیزهایی امثال این
1- مثقال : 12نخود 2- چارَک : 10سیر 3- کاسه : 3کیلوگرم 4- کیله: 12 کیلو گرم
5- خروار قاطری : 120 کیلو گرم 6- خروارشتری : 300 کیلوگرم
جصنايع و معادن
وجود مواد اوليه اي مانند چوب ، آ‌ب ،‌ خاك و ... براي صنايعي چون كبريت سازي ، جعبه سازي ، نجاري ، آب معدني ، سيمان سازي و ... قابل تامين و مهيا است.
همچنين وجود معادني مانند ذغال‌سنگ ، آهك ، مس ، آهن ،‌ آلومينيوم و ... مي تواند باعث ترقي هرچه بيشتر اين منطقه گردد. وجود مواد اوليه مناسب چنين زمينه اي را به وجود آورده است كه تا كنون به غير از ذغال‌سنگ و تا حدودي آهك مورد استفاده قرار نگرفته است.
ب – دامداري و دامپروري
آنچه از كوهستان بر مي آيد اين است كه محيط مناسب براي دامداري است . كوههاي سر سبز و وسيع ، پر از گياهان مفيد براي دام و چشمه هاي فراوان محيط بسيار عالي را براي نگهداري دام در فصل بهار و تابستان ايجاد نموده است در مورد دامداري ، كوههاي نسن ييلاق خوبي خواهد بود كه مي توان در فصل بهار و تابستان تا اوايل پاييز از آن استفاده كرد همچنين وجود گياهان مغزدار پرانرژي و پرورش دهنده زمينه دامپروري خوبي را هم ايجاد نموده است كه نشان از وجود سرمايه اي عظيم در اين منطقه است.دامداري مي تواند پرورش گوسفند ، گاو ، مرغ و يا ماهي باشد.
اوزان شیر:
1جوله ، 2. کچه لیس ، 3. کچه ، 4. چِپ (قرت)
هر جوله = 4 کچه لس ، هر کچه لس = 8 کچه ، هر کچه = 8 چپ
اوزان محصولات دامی: دازَه، دِرِم
6 دُرُم =یک دازه ، هر 2 دازَه= یک من تبریزی (3کیلو)
دازه = 12درم ، 2کیلو گرم< دازه
اندازه گیری طول: اَلِش ، گَز ، قدم
اَلش = از نوک دست تا آرنج ، گز = از نوک دست تا نوک بینی، قدم = به اندازه یک قدم معمولی
صنايع دستي و مشاغل
مازندران مهد هنرمندان و صنعتكاران ماهر در طول تاريخ بوده و مردان بزرگي را به جامعه ايران تحويل داده است نور هم از اين امر مستثني نيست و در تك تك روستاهايش هنر مندان و صنعتكاران بسياري را مي توان يافت كه گمنام به كشور خدمت مي كنند و هيچ توقعي هم ندارند كه بايد بر آنها درود فرستاد. در اينجا ما فقط به مشاغل و صنايعي كه در قديم نسن رايج بوده اشاره مي كنيم.
آهنگري
آهنگري از صنايعي است كه از ابتداي تشكيل نسن در روستا سابقه دارد و در دره نور از زبر دست ترين آهنگران برخوردار بوده و هست و روستاهاي ديگر براي ساخت وسايل به نزد اين اساتيد مي آمدند اين پيشينه و پشتوانه عالي باعث ابتكارات
نسن به علت دارا بودن ذغال‌سنگ فراوان به خوبي مواد اوليه اين صنعت را تامين نموده است .
اولين آهنگر نسن يوسف پيج بوده و به تبع او فرزندش مظفرپيج و نوه اش يوسف پيج نيز اين شغل را تاسالها انجام مي داده اند ليكن با ورود استاد محمدقلي نعلبند كه آهنگري زبردست بود اين صنعت ادامه يافت و فرزندان ايشان علي اصغر ، علي اكبر ، اسماعيل و نوادگانشان تا به امروز ادامه دهنده اين راه بوده و هستند. در اين ميان استاد يوسف نيازي از اساتيد زبردست اين رشته بوده كه اختراعات و ابتكارت بسياري در اين صنعت از خود بجاي گذارده است كه دستگاه علف خورد كن نمونه اي از آن است.
اماکن تفریحی و دیدنی
با توجه به اینکه نسن قدمت بیش از ده قرن زندگی اقوام متعدد را دارا است به طبع از آثار تاریخی متعددی برخوردار است که برخی بطور کامل از بين رفته و تعدادی هم در حال از بین رفتن می باشند و چنانچه مسوولین محلی و دولتی به فکر نیافتند این باقی مانده آثار هم از بین خواهد رفت و چیزی جز حسرت و نوشته هایی اینچنینی و داستانهایی از این آثار باقی نخواهد ماند.آثاری که هویت ملی ایران و دره نور و به خصوص مردم نسن را بیان می کند برماست که آنها را حفظ کنیم و بدانیم که اجداد ما در قرون گذشته از علوم و تمدنی پیشرفته بهره می بردند اما برخی از فرزندانشان در عصر حاضر میراث آنها را حفظ ننموده و حتي برخي به باد داده اند و به دنبال فرهنگ دیگران و یا حتی بیگانگان می گردند.
آزاد کوه
دوازدهمین کوه مرتفع ایران با 4352 متر ارتفاع در جنوب نسن بلندترین قله دره نور محسوب می شود این کوه جز منطقه کوهستانی بیروش و ارتفاع آن از نسن 1750 متر می باشد.
شکل و ساختار کوه استثنایی و بسیار با صلابت است قله به طور کلی صخره ای و از جنس آهک می باشد. این کوه بر اثر فشار صفحات جنوبی و در نهایت دشت
تهران به این شکل در آمده و هر ساله به علت این فشار بر ارتفاع آن افزوده می گردد
شنبه 27 دی 1393 - 20:26
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش
1 کاربر از admin به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند : th66 ,
th66
آفلاین
ارسال‌ها: 84
عضویت: 16 /12 /1392
تشکر کرده: 71
تشکر شده: 91
معرفی روستا در ویکی پدیا
RE : 3
متشکرم حتما این اطلاعات را در ویکی پدیا در جاهای مناسب خود درج می کنم
دلم به ” مستحبی ” خوش است که جوابش ” واجب ” است
السلام علیک یا بقیه الله فی ارضه...
یکشنبه 28 دی 1393 - 19:08
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشتازه سازي پاسخ هابرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش :
صفحه اصلی | انجمن | ورود | عضویت | خوراک | نقشه | تماس با ما |